Pálenie záhy v noci
Čo ju ovplyvňuje a čo pomáha
Je to skvelý pocit, keď sa po výdatnej večeri zvalíte do postele, najedení a šťastní. Ale potom sa za hrudnou kosťou objaví pocit pálenia. Často pociťujete aj nepríjemnú kyslú chuť v ústach. Pálenie záhy! Tu sa dozviete viac informácií, prečo sa tieto nepríjemné ťažkosti v noci objavujú a čo môžete urobiť pre ich zmiernenie.
Prečo pálenie záhy vzniká tak často v noci?
Úloha gravitácie
Ak vás v noci začne bolestivo páliť záha, naruší to váš spánok. Prečo však toľko ľudí páli záha práve v noci? Súvisí to s gravitáciou. Nočné pálenie záhy sa najčastejšie spúšťa ležaním v posteli vo vodorovnej polohe. V tejto polohe sa žalúdočná šťava z plného žalúdka ľahšie dostáva späť do pažeráka. Tento spätný tok sa odborne nazýva reflux. Výdatná alebo ťažká večera tiež zvyšuje pravdepodobnosť návratu žalúdočnej šťavy zo žalúdka smerom nahor do pažeráka. Čím je žalúdok plnší, tým je vyvíjaný väčší tlak na svalstvo pažeráka. A ťažké jedlá potrebujú dlhší čas na ich trávenie. Zvierač pažeráka, sval, ktorý oddeľuje pažerák od žalúdka, môže byť tiež oslabený, čo je stav, ktorý sa bežne vyskytuje u starších ľudí.
Ako rozpoznať nočné pálenie záhy
Bežné ťažkosti
Nočné pálenie záhy a reflux sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi. Môžete pociťovať silné pálenie krátko po tom, ako si ľahnete do postele, či môžete mať nutkanie na grganie alebo pocit pretrvávajúceho tlaku na žalúdku. Žalúdočná kyselina sa často vracia do pažeráka, až počas spánku. Často si to všimnete až na druhý deň ráno, pretože máte pocit pálenia v hrdle, alebo máte hrdlo pokryté hlienom, či zachrípnutý hlas. Prečo? Pretože kyselina chlorovodíková v žalúdočnej šťave dráždi sliznicu hrdla. Ak tento reflux nespôsobuje typické príznaky pálenia záhy, označuje sa ako tichý reflux.
Prečo je pálenie záhy horšie v noci?Dôvody a fyzické dôsledky
Pálenie záhy nie je nikdy príjemné bez ohľadu na dennú dobu, ale väčšina ľudí tvrdí, že je obzvlášť bolestivé a rušivé v noci. Problémom môže byť poloha, v ktorej spíte. Prečo? Keď ležíte, žalúdočná kyselina sa môže ľahšie vracať zo žalúdka smerom nahor do pažeráka, kde môže dráždiť a poškodzovať jeho sliznicu. Ak ide o dlhodobý problém, môže to mať nepríjemné následky: pretrvávajúci reflux môže spôsobiť zápal pažeráka alebo dokonca vytvoriť patologické zmeny na jeho sliznici. A v noci máte menej možností, ako odvrátiť pozornosť od bolesti, preto ju vnímate intenzívnejšie. Ak vám ťažkosti bránia zaspať alebo vás udržiavajú dlhšie v bdelom stave, budete tiež unavení a počas nasledujúceho dňa nebudete schopní podávať dostatočný výkon.
Vedeli ste?
Časté pálenie záhy je rizikovým faktorom vzniku rakoviny hrdla alebo pažeráka.
Čo robiť, ak vás v noci páli záha?
Kroky, ktoré je potrebné podniknúť a spôsob stravovania
Určite sú príjemnejšie veci, ako keď sa v noci budíte, alebo nemôžete spať kvôli pocitu pálenia záhy. Ľudia, ktorí majú tento problém, vedia, ako veľmi môže pálenie záhy ovplyvniť ich spánok, a s ním aj kvalitu ich života. Dobrou správou však je, že nie ste úplne vydaný napospas týmto príznakom: existujú zmeny, ktoré môžete spraviť vo vašom životnom štýle a stravovaní, ktoré vám pomôžu páleniu záhy v noci predchádzať.
Keď spíte, nechajte gravitáciu pracovať za vás: zdvihnite si čelo postele. Tým udržíte hornú časť vášho tela trochu vyvýšenú, takže žalúdočná kyselina sa nemôže tak ľahko vracať zo žalúdka smerom nahor do pažeráka. Taktiež, ak spíte na ľavom boku, váš žalúdok je nižšie ako pažerák, a tým sa sťažuje návrat žalúdočnej kyseliny zo žalúdka do pažeráka.
Ak ste náchylný k nočnému páleniu záhy, alebo máte tichý reflux, je vhodné zjesť posledné jedlo dňa dve až tri hodiny pred spaním. Väčšina obsahu žalúdka bude v čase, keď si ľahnete, už natrávená a posunutá do tenkého čreva.
Vo večerných hodinách sa vyhýbajte ťažkým, alebo mastným jedlám. Večer by ste nemali piť ani perlivé nápoje, pretože oxid uhličitý zvyšuje tlak v žalúdku.
Reloxan® na pálenie záhy
Naša rada:
Ak vás v noci páli záha, spite na ľavom boku. Žalúdok je na tejto strane tela, čo znamená, že keď ležíte na ľavej strane, bude žalúdok nižšie ako pažerák, čo sťažuje návratu žalúdočnej kyseliny smerom nahor do pažeráka.
Domáce prostriedky môžu často zmierniť vaše ťažkosti, preto sme vytvorili prehľad tradičných pomocníkov:
Potraviny, ktoré sú vhodné ako prevencia pri pálení záhy, a ktorým sa naopak treba vyhýbať.
Všetko, čo potrebujete vedieť o Reloxan® žuvacích tabletách - od mechanizmu účinku, cez ich prírodné zložky, ktoré obsahuje až po výhody, ktoré ponúkajú.