Tráviace problémy
Ako vznikajú a čo na ne pomáha
Mnohí z vás majú z času na čas tráviace problémy. Prejavujú sa rôznymi spôsobmi: medzi najčastejšie patria nepríjemné pocity spôsobené žalúdočnou kyselinou a pálením záhy, ako aj nadúvanie, zápcha a hnačka. Tieto príznaky však nemusia byť nevyhnutne znakom vážneho stavu. Každý z vás pravdepodobne zažil situáciu, keď bol nervózny kvôli skúške alebo cestovaniu, čo viedlo k rozrušeniu vášho tráviaceho systému. Niektorí ľudia majú žalúdočné ťažkosti spôsobené potravinovou intoleranciou na niektoré zložky potravy, ako je laktóza alebo lepok. Bez ohľadu na vyvolávajúcu príčinu tráviace problémy ovplyvňujú kvalitu vášho života. Tu si prečítajte viac o tom, prečo problémy s trávením vznikajú, a čo s nimi môžete robiť.
Nadúvanie
Príčiny: vzduch a niektoré potraviny
Nadúvanie najčastejšie spôsobujú potraviny s vysokým obsahom vlákniny a sacharidov. Niektoré potraviny, ako napríklad kapusta alebo strukoviny, vytvárajú v tráviacom trakte veľké množstvo plynov. Ak rýchlo a hltavo jete, prehĺtate počas toho aj veľké množstvo vzduchu, čo môže spôsobiť nadúvanie alebo pocit plnosti
Vedeli ste?
Črevné plyny nesmrdia, pokiaľ neobsahujú produkty rozkladu bielkovín, ako napríklad sírovodík.
Hnačka a zápcha
Stres trávenie zrýchľuje, nedostatok pohybu ho naopak spomaľuje
Stresové situácie pôsobia na celý nervový systém, a teda aj na milióny nervových buniek v tráviacej sústave. V dôsledku toho sa činnosť vášho tráviaceho traktu zrýchľuje, čo môže spôsobiť až hnačku. Keď sa situácia upokojí, zvyčajne sa upokojí aj vaše trávenie. Ak sa však príznaky vyskytujú často, je potrebné poradiť sa s lekárom. Potravinová intolerancia môže vyvolať krátkodobú prehnanú reakciu tráviaceho traktu na niektorú zložku potravy. Zápcha naopak predstavuje zníženú aktivitu čriev. Nedostatočný príjem tekutín, nedostatočný obsah vlákniny v strave alebo nedostatok pohybu môžu spomaliť tráviace procesy. A zápcha môže postihovať aj ženy s oslabeným panvovým dnom, čo môže nastať napríklad po pôrode.
Reflux a pálenie záhy
Najčastejšie riešenie: vaše stravovanie
Pri refluxe sa obsah žalúdka a žalúdočná kyselina vracajú späť do pažeráka, pretože zvierač medzi žalúdkom a pažerákom nefunguje správne. Existuje mnoho dôvodov, prečo k tomu dochádza: strava, stres, obezita, hormonálne zmeny v tehotenstve, ako aj oslabenie svalov súvisiace s pribúdajúcim vekom môžu vyvolať reflux a spôsobiť tak pálenie záhy. Ak vás z času na čas páli záha, váš tráviaci systém možno reaguje na niečo konkrétne. Existujú rôzne spúšťače, ktoré môžu ďalej stimulovať tvorbu žalúdočnej kyseliny: ťažké jedlá, veľmi kyslé ovocie, kofeín, alkohol a nikotín. Všetky tieto faktory môžu vyvolať pálenie záhy a žalúdočné ťažkosti spôsobené žalúdočnou kyselinou, či dokonca viesť k ich zhoršeniu. Rýchle jedenie je ďalším faktorom, na ktorý môže telo reagovať pálením záhy.
Čo pomáha pri tráviacich problémoch?
Liečba ťažkostí
Nezáleží na tom, či vás trápi nadúvanie, pocit plnosti, pálenie záhy alebo kyslá regurgitácia v dôsledku refluxu: všetky tieto ťažkosti sú nepríjemné, ak nie až priamo bolestivé, a môžu zhoršiť kvalitu vášho života. Existujú však spôsoby, ako týmto príznakom čeliť. Ak občas trpíte tráviacimi problémami, môžete začať osvedčenými domácimi prostriedkami. A ak vám tie nepomôžu, v lekárni vám môžu ponúknuť účinné prírodné produkty na liečbu vašich tráviacich ťažkostí.
Tieto ťažkosti sa dajú účinne zmierniť pomocou produktov, ako je napríklad správna kombinácia mätovej a rascovej silice. Čaj vám môže pomôcť cítiť sa lepšie, ale na dosiahnutie skutočnej úľavy je lepšou voľbou návšteva lekárne, kde máte dostupný rastlinný liek, s vysokou koncentráciou týchto účinných látok. Je dôležité, aby boli silice užívané v gastrorezistentných tabletách.
Ak máte hnačku, mali by ste sa vyhýbať jedlu a uistiť sa, že pijete dostatok nesýtenej vody alebo čaju. Ak predsa len niečo zjete, vyberajte si diétne a ľahko stráviteľné potraviny. Sucháre alebo zemiaky vám môžu pomôcť zmierniť vaše príznaky. Vyhnite sa ťažkým jedlám, všetkému, čo je ťažko stráviteľné, ako sú celozrnné výrobky, džúsy a sýtené nápoje. Z vášho jedálnička by ste mali vynechať aj kávu a alkohol.
Zápchu môžete zvyčajne dostať pod kontrolu zvýšením množstva prijatým tekutín a pravidelným pohybom. Ďalej pomáha aj konzumácia potravín s vysokým obsahom vlákniny, ako je ovocie, zelenina alebo celozrnné výrobky. Tie v črevám zväčšujú svoj objem, pomáhajú sa črevám roztiahnuť, tým sa stimuluje trávenie a odstraňuje zápcha.
Ak vás páli záha, niekedy pomáha vypiť veľký pohár nesýtenej vody alebo šálku harmančekového čaju. Suchý chlieb, sucháre alebo banány tiež absorbujú nadbytočnú žalúdočnú kyselinu a pomáhajú zmierniť tráviace problémy spôsobené žalúdočnou kyselinou. Zistite viac o tom, ktoré domáce prostriedky môžu v určitých prípadoch zmierniť ťažkosti súvisiace s pálením záhy.
Reloxan® žuvacie tablety na pálenie záhy
Zlé stravovacie návyky alebo stres v situáciách, ako je blížiaca sa skúška alebo cestovanie, patria medzi spúšťače tráviacich problémov, ktoré môžu spôsobiť pálenie záhy. Ak nepomáhajú domáce prostriedky, Reloxan® žuvacie tablety môžu poskytnúť rýchlu a dlhodobú úľavu. Obsahujú uhličitan vápenatý a uhličitan horečnatý, ako aj rastlinný extrakt z kaktusu opuncie . Uhličitany viažu nadbytočnú žalúdočnú kyselinu, zatiaľ čo sliz z kaktusu opuncie utišuje a chráni sliznicu pažeráka. Reloxan® je dobre tolerovaný a je dostupný vo forme žuvacích tabliet, ktorých pohodlné užívanie je vhodné i na vašich cestách.
Naša rada:
Ak máte akékoľvek tráviace problémy, môže byť pre vás užitočné viesť si potravinový denník. Získate tak prehľad o potravinách, na ktoré váš tráviaci trakt citlivo reagujete a mohli ste sa im vyhnúť.
Prečítajte si o všetkých príčinách a o tom, ako môžete nájsť rýchlu úľavu od tohto nepríjemného pocitu pálenia.
Tu sa dozviete, prečo môže byť nebezpečný, ako ho rozpoznať a ako ho liečiť:
Všetko, čo potrebujete vedieť o Reloxan® žuvacích tabletách - od mechanizmu účinku, cez ich prírodné zložky, ktoré obsahuje až po výhody, ktoré ponúkajú.