3_0_header

Trávenie

Ako funguje náš tráviaci systém

Každý deň jete a pijete, aby ste telu dodali dôležité živiny a vitamíny, ktoré potrebuje. Ako však v skutočnosti funguje ľudský tráviaci systém? Tu sa môžete dozvedieť viac o prechode potravy tráviacim traktom a jej spracovaní.

3_0_image1

Ako telo získava živiny a vitamíny z potravy

Vaše telo potrebuje energiu na všetko, čo robíte, či už ide o prechádzku, premýšľanie, cvičenie alebo šoférovanie. Dokonca aj keď spíte, telo spracováva živiny prijaté potravou. Aby mohli byť dôležité látky, ako sú tuky, bielkoviny, sacharidy a vitamíny využité ako zdroj energie, potrava prechádza rôznymi časťami vášho tráviaceho traktu. Každá časť má špeciálnu úlohu.

infografic

Ústa: Prijímanie potravy a jej štiepenie

Prvou časťou tráviaceho traktu sú ústa, ktorými prijímate potravu. Zuby drvia každé prijaté sústo, ktoré sa následne zmieša so slinami. Výsledkom je nielen kašovitá konzistencia potravy, ktorú môžeme ľahko prehltnúť: sliny obsahujú aj prvé z mnohých tráviacich enzýmov. Alfa-amyláza štiepi sacharidy, ktoré sa nachádzajú napríklad v chlebe, na cukry s krátkym reťazcom.

Pažerák: Posun potravy do žalúdka

Po prehltnutí sa potrava dostáva z úst do pažeráka. Svaly sa sťahujú vo vlnách, aby posunuli polonatrávenu potravu smerom k žalúdku, ktorý je od pažeráka oddelený svalom, nazývaným pažerákový zvierač, ktorý sa otvára a zatvára. Zvyčajne sa otvára len pri prehĺtaní potravy a tekutín, slúži ako akýsi \"vrátnik\", ktorý bráni žalúdočnej kyseline dostať sa do pažeráka.

Žalúdok: Zmäkčovanie a rozkladanie potravy

Pohybom žalúdka sa potrava kašovitej konzistencie premieša so žalúdočnou šťavou, ktorá je veľmi kyslá: špeciálne bunky žalúdka produkujú kyselinu chlorovodíkovú, ktorá môže znížiť hodnotu pH na 1-1,5. Tu baktérie nemajú šancu. Kyslé prostredie tiež aktivuje pepsín, enzým, ktorý štiepi bielkoviny v potrave. A dôležitý je aj tzv. \"vnútorný faktor\", ktorý sa produkuje v žalúdku a zabezpečuje účinné vstrebávanie vitamínu B12 v čreve. Na ochranu žalúdočnej sliznice pred leptajúcimi účinkami kyseliny chlorovodíkovej produkujú tzv. pohárikové bunky hlien

Črevá: Spracovanie živín a odstraňovanie odpadu

Po tom, ako je potrava správne rozložená, posúva žalúdok tráveninu smerom do tenkého čreva. Pečeň, pankreas a žľazy pomáhajú spracovať potravu v tenkom čreve pomocou enzýmov a žlče. Živiny získané z potravy sa dostávajú do krvi prestupom cez črevnú stenu. V hrubom čreve je spracovaná ťažko stráviteľná vláknina črevnou flórou (črevný mikrobióm), ktorá je tvorená rôznymi mikroorganizmami, napríklad baktériami. Tieto baktérie tiež produkujú vitamíny, ako je biotín alebo kyselina listová, ktoré sú nevyhnutné pre imunitnú obranyschopnosť vášho organizmu. Hrubé črevo odstraňuje vodu z natrávenej potravy, aby sa zahustila stolica.

Konečník: Vylučovanie stolice

Konečník (rektum) je poslednou časťou hrubého čreva a je dlhý približne 20 centimetrov. Je tiež spojený s análnym kanálom, ktorý je zakončený ritným otvorom. Stolica môže zostať v konečníku až päť dní, kým je vylúčená ritným otvorom. Stolica sa skladá z nestrávených zvyškov potravy, hlienu, vody a baktérií. Jej hnedá farba pochádza zo sterkobilínu, odpadového produktu žlče.

Čo môžete urobiť, ak sa u vás vyskytnú problémy s trávením?

Keď trávenie nefunguje správne

Z času na čas sa u vás môžu vyskytnúť tráviace problémy. Ak sa týkajú napríklad hornej časti tráviaceho traktu, môžete pociťovať pálenie záhy alebo kyslú regurgitáciu. V týchto prípadoch môžu pomôcť šetrné domáce prostriedky. Okrem toho antacidá, ako napríklad Reloxan®  žuvacie tablety, sú správnou voľbou pre zmiernenie opakujúcich sa žalúdočných ťažkostí spôsobených žalúdočnou kyselinou. Obťažujúce môžu byť aj iné príznaky, ako napríklad bolesť žalúdka, zápcha alebo mierna hnačka. Ak sa vyskytujú len príležitostne, zvyčajne sa nie je čoho obávať. Ak však máte pravidelné problémy s trávením, mali by ste navštíviť lekára, ktorý vás podrobnejšie vyšetrí a uistí sa, že sa nejedná o vážny stav.

icon_cactus

Reloxan® pomáha pri opakujúcich sa žalúdočných ťažkostiach spôsobených žalúdočnou kyselinou

Ak sa pálenie záhy a žalúdočné ťažkosti spôsobené žalúdočnou kyselinou u vás pravidelne opakujú, Reloxan®  žuvacie tablety sú rýchlo pôsobiacim zdrojom úľavy. Jedinečná kombinácia zložiek v Reloxan® žuvacích tabletách poskytuje dvojaký účinok na žalúdočné ťažkosti: minerály s neutralizujúcim účinkom rýchlo neutralizujú nadbytočnú žalúdočnú kyselinu a špeciálny rastlinný extrakt z kaktusu opuncie  vytvára prírodnú ochrannú vrstvu, ktorá pokrýva podráždenú sliznicu pažeráka.

 

 

3_0_teaser1

Vaše ťažkosti môžu mať rôzne dôvody a odlišné spôsoby ako ich liečiť.

Viac informácií

2_3_teaser4

Potraviny, ktoré sú vhodné ako prevencia pri pálení záhy, a ktorým sa naopak treba vyhýbať.

Viac informácií

1_0_teaser1

Prečítajte si o všetkých príčinách a o tom, ako môžete nájsť rýchlu úľavu od tohto nepríjemného pocitu pálenia.

Viac informácií