Čo je reflux?
Príčiny, príznaky a liečba
"Musíš telu ponúknuť niečo dobré, aby v ňom duša chcela žiť," ako hovorí známe príslovie. A jedlo nielen vyživuje telo: potešenie z jedla môže vytvárať aj radostné okamihy. Raz za čas stiahnete po čokoláde, aby ste si osladili deň. Alebo si doprajete dvojnásobnú porciu chutného jedla pri pohodovom nedeľnom obede v kruhu rodiny, pretože jedlo vždy chutí lepšie v dobrej spoločnosti. Ale jedlá, ktoré potešia vašu dušu, nemusia vždy potešiť aj váš žalúdok: niektoré potraviny sú ťažšie stráviteľné ako iné. Výsledkom môžu byť tráviace problémy, ako reflux - spätný tok obsahu žalúdka do pažeráka.
Funkcia pažeráka
K refluxu dochádza pri poruche funkcie dolného pažerákového zvierača. Pažerák je pružná svalová "trubica", ktorá je dlhá asi 25 cm a vedie zo zadnej dolnej časti hrdla cez krk a hrudník až do žalúdka. Jeho úlohou je transportovať tekutiny a rozžutú potravu do žalúdka. Na hornom a dolnom konci pažeráka sa nachádzajú svaly, nazývane zvierače: fungujú ako ventily a otvárajú sa len pri prehĺtaní, grganí alebo zvracaní. Keď prehltneme potravu, ktorá bola rozžutá a zmiešaná so slinami, oba zvierače sa otvoria jeden po druhom. Potrava vstupuje do pažeráka cez horný zvierač a prechádza cez dolný zvierač do žalúdka. Tomuto procesu pomáhajú koordinované kontrakcie svalov pažeráka. Ak je funkcia zvieračov narušená, obsah žalúdka sa môže vracať späť do pažeráka.
Ako zistíte, že sa jedná o reflux?
Najčastejšie príznaky
Reflux je proces, pri ktorom sa žalúdočná kyselina spolu s obsahom žalúdka vracia smerom nahor do pažeráka. Keďže žalúdočná šťava obsahuje veľké množstvo kyseliny chlorovodíkovej, ktorá dráždi sliznice a tí ľudia, ktorí majú tento problém, často trpia pálením záhy alebo kyslým grganím. Je úplne normálne, že žalúdočná šťava občas stúpa smerom nahor. U ľudí, ktorí majú GERD - gastroezofageálnu refluxnú chorobu, však k tomuto spätnému toku žalúdočnej šťavy dochádza tak často, že môže spôsobiť až zápal pažeráka.
Akú úlohu zohráva vaša strava pri pálení záhy?
Príliš sladké a príliš kyslé jedlá
Rôzne faktory môžu vyvolať, alebo dokonca podporiť spätný tok žalúdočnej kyseliny a polonatrávenej potravy do pažeráka, a tým vyvolať sprievodné ťažkosti, ako je pálenie záhy. Častou príčinou sú niektoré potraviny a nápoje. Najmä sladké, mastné alebo kyslé jedlá, ako aj sýte pokrmy stimulujú tvorbu žalúdočnej kyseliny, a môžu byť ťažko stráviteľné. Dôležitú úlohu zohrávajú aj nápoje ako sú alkohol a káva, ktoré môžu zhoršiť funkciu pažerákového zvierača, čo prispieva k refluxu.
Aké ďalšie faktory ovplyvňujú reflux?Hormóny, vek a lieky
Môžete síce zmeniť váš životný štýl a stravovanie, ale existujú aj ďalšie faktory ovplyvňujúce správnu funkciu pažerákového zvierača, ktoré je ťažké ovplyvniť. Napríklad svalstvo zvierača medzi žalúdkom a pažerákom môže byť prirodzene slabé, alebo môže byť nedostatočne vyvinuté, ako je to u dojčiat a detí. Medzi ďalšie ovplyvňujúce faktory patria hormóny, prirodzené procesy starnutia, niektoré lieky a ochorenia.
Aké sú typické príznaky refluxu?
Reflux je sprevádzaný mnohými rôznymi príznakmi, z ktorých najčastejším je pálenie záhy Tento nepríjemný pocit pálenia je zvyčajne cítiť za hrudnou kosťou, hoci môže vyžarovať z hornej časti žalúdka cez celý hrudník až do hrdla, či dokonca do ramena. Často ho sprevádza kyslá regurgitácia. Ak sa tento príznak vyskytuje aspoň raz alebo dvakrát týždenne, označuje sa ako refluxná choroba alebo GERD (gastroezofageálna refluxná choroba). Rozlišujú sa dva druhy GERD: neerozívna forma (NERD) je častejšia a nespôsobuje viditeľné poškodenie sliznice pažeráka a erozívna refluxná choroba (ERD), ktorá spôsobuje viditeľné poškodenie sliznice pažeráka.
Ďalšie príznaky refluxu
Môžu sa však vyskytnúť aj iné príznaky, u ktorých niekedy nemusí byť ich súvislosť s tráviacimi problémami jasná. Patria medzi ne:
Dráždenie sliznice hrtana dráždi aj hlas. Ľudia s týmto problémom môžu byť zachrípnutí: ich hlas môže byť chrapľavý alebo škrípavý.
nutkanie na kašeľ vzniká, keď sa žalúdočná kyselina dostane do horných dýchacích ciest až na sliznicu hrtana.
Tieto ťažkosti sa môžu vyskytnúť v dôsledku podráždenej sliznice v zadnej časti hrdla.
Nepríjemný zápach z úst je často spôsobený kyslou regurgitáciou.
Ak sa žalúdočná tekutina dostane cez poškodený horný pažerákový zvierač do hrtana, podráždi tamojšiu sliznicu. Telo reaguje tvorbou hlienu na ochranu sliznice. Tým vzniká zastretý hlas a človek si musí odkašľať.
Ľudia s refluxom často zažívajú pocit pálenia, tlaku alebo plnosti na žalúdku. Môže sa tiež objaviť dávivý reflex alebo kyslé grganie. Najčastejšie popisovaným príznakom je pálenie záhy, t. j. pocit pálenia za hrudnou kosťou. Zvyčajne sa vyskytuje po jedle, ak ste v strese, pri ležaní v posteli alebo počas tehotenstva.
Reflux žalúdočnej kyseliny môže dráždiť nervové dráhy v okolí žalúdka a pažeráka a môže viesť k bolesti v strednej časti chrbta. Tá môže vyžarovať až do chrbtice.
Čo je "tichý reflux"?
Reflux bez typických príznakov
Okrem toho existuje aj stav známy ako laryngofaryngeálny reflux, čo je spätný tok žalúdočnej kyseliny pozdĺž pažeráka až do nosa alebo hrtana. Odborníci sa domnievajú, že k tomu dochádza, keď horný zvierač pažeráka nefunguje správne. Hlavným dôsledkom je dráždenie úst a hrdla. Tento stav je známy aj ako tichý reflux, pretože tí, ktorí ho majú, nepociťujú žiadne z typických príznakov refluxnej choroby.
Ako zistíte, že máte reflux?
Lekárske diagnostické postupy
Ak máte len občas typické príznaky, ako je pálenie záhy alebo kyslé grganie, zvyčajne sa nemáte čoho obávať. Ak sa však príznaky vyskytujú častejšie alebo dokonca niekoľkokrát týždenne, mali by ste byť opatrní. Je lepšie poradiť sa s lekárom. Lekár vás môže vyšetriť na príznaky možného refluxného ochorenia.
Existuje niekoľko rôznych diagnostických postupov na potvrdenie prítomnosti refluxu.
- Gastroskopia: Gastroenterológovia, lekári, ktorí sú špecialistami na tráviaceho traktu, bežne vykonávajú vyšetrenie nazývané gastroskopia. Tento postup ukáže, či sú na sliznici pažeráka viditeľné zmeny. Lekárom tiež umožňuje vykonať biopsiu, t. j. odobrať vzorku tkaniva zo sliznice pažeráka a/alebo žalúdka.
- 24-hodinové monitorovanie pH pažeráka: Ďalším postupom na diagnostikovanie refluxu je 24-hodinové monitorovanie pH pažeráka, pri ktorom lekár pomocou špeciálnej sondy sleduje hodnotu pH v pažeráku počas 24 hodín.
- Vyšetrenie motility pažeráka: meranie tlaku v pažeráku. Tento postup je známy ako vyšetrenie motility pažeráka alebo pažeráková manometria. Vyšetrenie motility poskytuje informácie o tom, či sa dolný pažerákový zvierač správne uzatvára. V zriedkavých prípadoch nejde o to, či sa zvierač správne uzatvára, ale skôr o jeho nesprávne otváranie sa. Vtedy sa polonatrávená potrava nemôže správne transportovať do žalúdka a výsledkom je, že ľudia trpia kyslým grganím a nepríjemným pocitom tlaku v pažeráku.
Čo by ste mali robiť, ak máte reflux?
Prevencia a liečba ťažkostí
Existuje niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť, aby ste predišli vzniku refluxu. Dôležitú úlohu zohráva strava, takže vám pred vznikom ťažkostí môže pomôcť zapisovanie si potravín, ktoré ich vyvolávajú. Ak vám bol reflux diagnostikovaný, máte mnoho rôznych možností, ako mu čeliť. Môžete začať s domácimi prostriedkami na zmiernenie vašich ťažkostí. Ak sa stav nezlepší, existuje celý rad produktov na liečbu pálenia záhy
Aj keď je to niekedy ťažké, ale ak vám niektoré potraviny vyvolávajú pálenie záhy, je najlepšie sa im úplne vyhnúť alebo si ich aspoň dopriať zriedkavo a v malom množstve. Medzi tieto problematické potraviny patria najmä kyslé a mastné jedlá, ako aj rafinovaný cukor.
Máte často pálenie záhy v noci? Alebo sa snáď stretávate s nočným refluxom / tichým refluxom, ktorý sa ráno prejavuje zachrípnutím a neustálou potrebou si odkašlať? Potom môže byť pre vás vhodné odpočívať vo vyvýšenej polohe opretý o vankúše alebo upraviť si matrac tak, aby bola horná časť vášho tela vyššie: to sťažuje spätný tok žalúdočného obsahu do pažeráka.
Niektoré domáce prostriedky môžu poskytnúť úľavu pri príležitostných ťažkostiach pálenia záhy. Patria k nim škroboté potraviny, jedlá sóda, prášok do pečiva a minerálny íl. Nesýtená voda a harmančekový čaj pomáhajú riediť žalúdočnú kyselinu a "prepláchnuť" pažerák.
Okrem domácich prostriedkov môžete pálenie záhy liečiť aj rôznymi produktami z lekárne. Poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom!
Reloxan®: rýchla úľava od príznakov refluxu
Vďaka jedinečnej kombinácii zložiek majú Reloxan® žuvacie tablety rýchly účinok, ktorý sa ihneď prejaví. Sú vhodné najmä pre ľudí, ktorí chcú liečbu, ktorá je dobre tolerovaná a obsahuje bezpečné zložky. Minerály s neutralizujúcim účinkom - uhličitan vápenatý a uhličitan horečnatý rýchlo neutralizujú nadbytočnú žalúdočnú kyselinu, zatiaľ čo vysoko koncentrovaný extrakt z opuncie chráni a utišuje citlivú sliznicu pažeráka. Žuvacie tablety môžete užívať kedykoľvek bez potreby zapitia - podľa potreby až štyri-krát denne. Reloxan® je dostupný vo forme žuvacích tabliet s príjemnou mätovou príchuťou.
Všetko, čo potrebujete vedieť o Reloxan® žuvacích tabletách - od mechanizmu účinku, cez ich prírodné zložky, ktoré obsahuje až po výhody, ktoré ponúkajú.
Je pre vás pálenie záhy problémom? Otestujte sa, aby ste zistili, či by ste mali podniknúť nejaké kroky.
Správne stravovanie môže pomôcť predchádzať páleniu záhy. Ako nájsť rýchlu úľavu - aj na Vašich cestách.